Będzie to najmniej obiektywny artykuł na naszej stronie:)
Kochamy Eger i jego mieszkańców od wielu, wielu lat i nic tego nie jest w stanie zmienić.
Nie będziemy opisywać szczegółowo atrakcji turystycznych – wyczerpujące informacje znajdziecie na znakomitej stronie visiteger.com.
Skupimy się na atmosferze i kilku praktycznych poradach.
Kiedy najlepiej odwiedzić Eger ?
Każda pora roku ma swoje zalety i wady. Wszystko zależy od zainteresowań. Eger żyje przez cały rok !
Wiosna – niezbyt duży ruch turystyczny, piękna pogoda, kwitnące kwiaty. Mniejszy ruch w Dolinie Pięknej Pani, niestety większość winiarni w dni powszednie zamykana jest przed wieczorem. Przystępne ceny noclegów. Polecamy Wielkanoc w Egerze – wszystkie restauracje są czynne, winiarnie w Dolinie również.
Lato – wiele imprez, festiwali. Na głównym placu Dobo Ter muzyka na żywo, ogródki restauracji czynne do późnego wieczora. Dolina Pięknej Pani zapełniona turystami, restauracje i winiarnie otwarte do późnych godzin. Czynne wszystkie baseny w Egerze i w okolicach. Eger z roku na rok przyjmuje więcej turystów, więc warto wcześniej pomyśleć o rezerwacji miejsc. Największy tłok jest na festiwalu Egri Bikavera (ruchoma data w lipcu) i na święto narodowe 20 sierpnia. Wtedy też są najwyższe ceny, a nocleg warto zarezerwować nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.
Jesień – pora wspaniałych owoców i winobrania. Warto wybrać się do hali targowej niedaleko rynku po zakupy, zobaczyć jak tłoczy się winogrona w Dolinie Pięknej Pani, wybrać się na spacer do parku. Ruch turystyczny nieco mniejszy niż w lecie, ale wszystkie atrakcje są dostępne.
Zima – idealna pora dla miłośników świętego spokoju. Można zrelaksować się w tureckich łaźniach, pozwiedzać muzea, pojechać na baseny termalne do pobliskiego Egerszalok, wybrać się koncert. Restauracje są zamykane dość wcześnie, „życie nocne” zamiera . Piwniczki winiarskie otwierane są na krótko koło południa, wieczorem tylko te większe jeśli mają gości. W hotelach i pensjonatach można trafić promocyjne ceny.
Ile dni spędzić w Egerze ?
Jeśli interesują Was muzea i zabytki to minimum 3 dni. Jeden dzień, przejazdem to stanowczo za krótko. Dłuższy wypoczynek – koło tygodnia też nie będziecie się nudzić. I dla leniuchów i dla aktywnych Eger ma wiele atrakcji. Jest to równie doskonała baza wypadowa na wycieczki – całodzienne lub na kilka godzin.
Gdzie zrobić zakupy w Egerze ?
Słynne wina z Egeru można kupić u producentów w piwniczkach w Dolinie Pięknej Pani (Szépasszonyvölgy), w sklepach winiarskich na Starym Mieście, a także w hipermarketach – w Tesco i Spaar. Warzywa, owoce, tradycyjne miejscowe sery (a są niemniej pyszne niż wina), wędliny, przyprawy z papryką na czele i przetwory w hali targowej niedaleko rynku. Pamiątki w sklepach na Starym Mieście. Miłośników antyków zainteresuje to, że cyklicznie odbywa się tam jeden z największych pchlich targów na Węgrzech, a na starówce można znaleźć antykwariaty ze znacznie niższymi cenami niż w Polsce.
Fajne gadżety oferuje muzeum Beatlesów. Tradycyjne, węgierskie hafty można znaleźć w sklepie u podnóża zamku, a przepyszne marcepany w światowej sławy Kopcsik Marcipania.
Noclegi w Egerze
Nasze ulubione miejsce to pensjonat St. Kristof. Doskonała lokalizacja i przemiła właścicielka, która świetnie mówi po angielsku, doradzi i pomoże w każdej sprawie.
Za nieco wyższą cenę warto przenocować w hotelu Senator – w historycznej kamienicy na rynku Starego Miasta (Dobo Ter). Na uwagę zasługują hotele i pensjonaty w Dolinie Pięknej Pani, a także wiele innych miejsc z apartamentami w prywatnych domach włącznie, których większość można znaleźć na portalach rezerwacyjnych.
Gdzie zjeść i wypić w Egerze ?
Tutaj wybór jest ogromny. Spośród restauracji na rynku zdecydowanie można polecić hotel Senator. Doskonała obsługa i połączenie tradycyjnej, węgierskiej kuchni ze współczesną europejską. Do tego bogaty wybór wina w przystępnych cenach. Jeśli znudzi Wam się typowa, węgierska kuchnia warto spróbować pizzy w Il Padrino Pizza Club – fantastyczne, cienkie ciasto i duży wybór pizzy. Dla koneserów Macok Bistro u podnóża zamku – pretendujący do gwiazdki Michelin. Ceny wysokie, ale płacimy za naprawdę wyrafinowaną kuchnię. W Dolinie Pięknej Pani dominuje węgierska kuchnia – dużo, smacznie i dość tłusto. Na uwagę zasługują ciekawostki – np. jądra koguta i grillowane foiegras w Kulacs Csarda.
Wina można napić się dosłownie wszędzie i wszędzie jest dobre. Dolinie Pięknej Pani poświęcimy osobny artykuł.
Dla fanów nieco hardcorowej, miejscowej kuchni – pierwsze piętro hal targowych – kaszanka (hurka), paprykowa kiełbasa, langosze – na papierowych tackach ale pyszne !
Dla miłośników słodkości – kawiarnie w rynku serwują wielki wybór ciast i tortów – uwaga, bardzo słodkie jak na nasz gust. Kultowe kurtosze (kürtőskalács zwany niesłusznie w Polsce kołaczem) znajdziecie na dochodzącej do rynku ulicy Szent Janos.
Kto chce spróbować naprawdę zacnego piwa może udać się do piwiarni HBH w rynku – świetne, warzone na miejscu piwko i bawarsko-węgierskie dania (uwaga – fantastyczny tatar !)