Pieniądze:

Jaka waluta obowiązuje na Węgrzech ? Obowiązującą walutą na Węgrzech jest forint (HUF). Bieżący kurs możesz sprawdzić tutaj.

Czy na Węgrzech można płacić kartą ?

Tak, w większości miejsc. Forinty przydadzą się w mniejszej gastronomii, na bazarach i festynach, przy zakupach wina w piwniczkach czy winnicach. Większe hotele, restauracje i sieci marketów przyjmują również EUR, ale kurs może być niekorzystny.

Gdzie kupić forinty ?

W polskich kantorach HUF są drogie, bardziej opłaca się wymiana EUR na Węgrzech. Przy wymianie należy zwrócić uwagę na prowizję kantoru. Kantory można znaleźć w większych miejscowościach na głównej ulicy lub w centrach handlowych. Sieć bankomatów jest znacznie gorzej rozwinięta niż w Polsce, podróżując bocznymi drogami czasem trudno znaleźć bankomat.

Posługując się kartą polskiego banku przy wypłatach w bankomacie należy zapoznać się z prowizjami i opłatami w swoim banku.

Na Węgrzech sukcesywnie wymieniane są banknoty na nowe wzory, warto zapoznać się z aktualnymi. “Stare” forinty można wymienić do połowy 2020 roku na poczcie lub w banku. Ze względu na wysokie nominały lepiej przyjrzeć się dobrze banknotom żeby nie pomylić np. 2000 HUF z 20 000HUF. Ze względu na znikomą wartość 1 HUF, ceny są zaokrąglane – np 299HUF to w praktyce 300HUF.

Pogoda: Budapeszt
15 lipca 2024, 06:38
25.4
°C