Szilvasvarad to niewielka miejscowość na północy Węgier, oddalona zaledwie pół godziny jazdy samochodem od Egeru. Typowe miejsce wypoczynkowe z rozwiniętą bazą noclegową i gastronomiczną. Najwięcej turystów – Węgrów przyjeżdża tu z Egeru, w sezonie i w weekendy jest również sporo Słowaków. Szilvasvarad nie jest jeszcze zbyt popularne wśród Polaków tak tłumnie odwiedzających północne Węgry, a szkoda. Wymarzone miejsce na spokojny relaks, spacery, uprawianie turystyki pieszej i rowerowej.

Gdzie się zatrzymać ?

Na portalach rezerwacyjnych można znaleźć miejsca noclegowe począwszy od apartamentów w domach prywatnych i rodzinnych pensjonatów a skończywszy na 2 czterogwiazdkowych hotelach.

Na szczególną uwagę zasługuje kompleks hotelowy Szalajka Liget z doskonałą obsługą i wyśmienitą kuchnią.

Gdzie zjeść ?

Większość restauracji zlokalizowana jest przy drodze do doliny Szalajka oraz w pensjonatach przy głównej ulicy. Uwaga – poza sezonem, w dni powszednie są dość wcześnie zamykane. Oprócz restauracji znajdziemy to również typowy węgierski streetfood – langosze, kiełbaski, kurtosze (zwane u nas kołaczami węgierskimi). Podczas pobytu w Szilvasvarad koniecznie trzeba spróbować świeżego pstrąga z tutejszych hodowli i miejscowego wina.

W artykuły spożywcze można zaopatrzyć się w sklepie na głównej ulicy.

Co robić w Szilvasavarad ?

Główna atrakcja to długi spacer malowniczą doliną potoku Szalajka – część Narodowego Parku Gór Bukowych. Mijając po drodze hodowle pstrągów dochodzimy do Muzeum Leśnego na wolnym powietrzu, gdzie możemy podziwiać stare maszyny używane przez robotników leśnych i zapoznać się z ich codziennym życiem. Jest tu również sporo atrakcji dla dzieci. Na końcu trasy rozciąga się zielona łąka Gloriette nad którą wznosi się wzgórze z jaskinią gdzie odkryto ślady człowieka neandertalskiego i człowieka z Cromagnon. Tę samą trasę można pokonać kursującą co pół godziny kolejką wąskotorową, pożyczonym w jednej z licznych wypożyczalni rowerem lub wynajętą bryczką zaprzężoną w konie lipicańskie.

U wejścia do doliny znajduje się nowo wybudowany stadion hippiczny – Szilvásváradi Lovas Stadion, gdzie podziwiać można zawody jeździeckie, w powożeniu powozami i różne pokazy.

Kolejna atrakcja to stadnina koni lipicańskich – można ją zwiedzać, robić zdjęcia, przejechać się bryczką, a nawet zajrzeć do stajni by podziwiać konie uznawane za najbardziej inteligentną rasę.

W Szilvasvarad jest również Leśny Park Rozrywki z parkiem linowym o różnym stopniu trudności i wielu atrakcjach dla dzieci.

6 km od Szilvasvarad położona jest miejscowość Bélapátfalva z liczącym ponad 800 lat kościołem cystersów położonym na skraju pięknego lasu.

5 obowiązkowych atrakcji w Szilvasvarad:

  • spacer doliną Szalajka – polecamy w jedną stronę piechotą, a z powrotem kolejką wąskotorową
  • zwiedzanie stadniny koni lipicańskich
  • świeży pstrąg w lokalnej restauracji
  • zwiedzanie kościoła cystersów w Bélapátfalva (dostępny audioprzewodnik po polsku)
  • pokaz lub zawody na stadionie hippicznym
Pogoda: Budapeszt
15 lipca 2024, 08:12
28.2
°C