Węgry nie są wielkim krajem, powierzchnia Węgier to nieco mniej niż 1/3 powierzchni Polski. Podział administracyjny jest dość skomplikowany, największą jednostką są komitaty – jest ich w sumie 19. Dla nas najbardziej interesujące są regiony turystyczne i winiarskie, z których warto wymienić:

Budapeszt, który nie wymaga rekomendacji, zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miast Europy.

W pobliżu Budapesztu koniecznie trzeba odwiedzić Szentendre -miasteczko, któr można porównać do naszego Kazimierza – niezwykle malownicze miejsce, ulubione przez artystów malarzy, słynące także z doskonałego wina i słodkości.

Esztergom – kolebka węgierskiego chrześcijaństwa z monumentalną, klasycystyczną bazyliką i miłą, niewielką starówką.

Tokaj-Hegyalja czyli przede wszystkim ponad 5000 ha winnic. „Winne życie” regionu skupia się w 3 miejscowościach – Tokaj,Mad i Tarcal. Poważnie zainteresowanym winami polecamy doskonałą stronę bliskotokaju.pl, gdzie można znaleźć wiele interesujących informacji na profesjonalnym poziomie. W księgarniach internetowych i na Węgrzech warto zaopatrzyć się w dwujęzyczny Tokaj Guide z adresami i charakterystyką wszystkich producentów regionu.

Eger i okolice – region zarówno winiarski jak i obfitujący w turystyczne atrakcje. Zabytki, baseny termalne, turystyczne trasy rowerowe. O samym mieście i egerskich winach będziemy pisać na naszej stronie. Z Egeru można wybrać się w mniej znane góry Matra (najwyższy szczyt Kekes – 1014 m.n.p.m)

Jezioro Balaton – ulubione przez polskich turystów „węgierskie morze”. Po stronie miasta Siofok znajdziemy więcej „głośnych” rozrywek typu kluby, puby, plaże. Po przeciwnej stronie jeziora -Tihany i Balatonfured nastawione są raczej amatorów przyrody i spokojniejszego wypoczynku. Na zachodzie Balatonu, kilkanaście kilometrów od jeziora znajduje się słynne uzdrowisko Heviz z największym (4,4ha) termalnym jeziorem Europy.

Puszta – unikalny, niezwykle malowniczy step na Wielkiej Nizinie Węgierskiej.”Stolicą” puszty jest Hortobagy. Fantastyczne wycieczki z przewodnikiem organizuje Hortobagyi Nonprofit Kft. – organizacja prowadzona przez autentycznych pasjonatów. Można znaleźć ją na Facebooku.

Kraj Zadunajski (na południe od Balatonu) – miasto Pecz, Villany – miasto i bardzo ciekawy region winiarski, wiele atrakcyjnych, stosunkowo nowych kąpielisk termalnych

Kraj Zadunajski (na północ od Balatonu) – miasta Gyor i mniej znany ale obfitujący w zabytki Sopron, liczne zamki i pałace, Las Bakoński

To wielki skrót, ale być może przydatny dla tych, którzy po raz pierwszy planują podróż na Węgry. Wierzcie, że pomimo małych odległości Węgry są krajem, który można odkrywać latami podczas wakacyjnych podróży.

Pogoda: Budapeszt
15 lipca 2024, 07:52
27.9
°C